Hudson Valley International Film Festival

"Not just an experience but a lifestyle"

Mark your Calendars for August 26th, 27th, and 28th, 2016!

34 Millpond Pkwy Monroe, NY at The Monroe Arts & Civic Center

Meet Michael C. Williams, one of the stars of the original Blair Witch Project, for his discussion on the book he is writing about the filming of The Blair Witch Project. He will be on hand for photos after the event! 

When: Saturday 8/27 12 noon-1pm at
Hudson Valley International Film Festival 
Open to Day and Weekend Ticket Holders

Michael played the cameraman who lost the map in the indie film turned household name, creating a phenomenon that inspired hundreds of filmmakers to follow in its aftermath. This year comes the next installment to the already successful franchise
.

                                                 
2015 HVIFF
 Special Guest 
Naomi Grossman
(American Horror Story) 

2016 HVIFF WINNERS & NOMINATIONS 

BEST PILOT 
Superfreaks
Maybe Sunshine
The Ghost & the Negro 
Mercy & Plea

WINNER 
The Ghost & the Negro 

BEST MUSIC VIDEO 
Bigiano - Tonight
Loki Rothman - Under the Stars
Roseann Sureda - It's Called Love"
Claire Fishman-
Hair Lockets

WINNER
Loki Rothman - Under the Stars

BEST STUDENT FILM
Tuesday
Burying St. Joseph
Running from Fear
I dare you

WINNER
Burying St. Joseph

BEST SCREENPLAY 
Sienna's Choice
Second Chance 
Magical Mystical Curse 
Organs of Opportunity

WINNER
Sienna's Choice

BEST INTERNATIONAL FILM
Another Love (Italy) 
The Trip (UK) 
Wall (Grease) 
Return (Iran) 

WINNER
Another Love (Italy) 

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A SHORT FILM
Tarra Conner Jones (Sangria Lift)
Diane Montgomery (Daily Day)
Rachel Keefe (Vessel) 
Maggie Montgomery (Deepest Violet)

WINNER
Rachel Keefe (Vessel) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A SHORT FILM
Blake Berris (Electric blue) 
Lucas Loredo (Jack and Lucas Go To A Wedding)
Joshua R. Todd (Magical Mystery Cure) 
Devan Dunson (Life Unscripted)

WINNER
Lucas Loredo (Jack and Lucas Go To A Wedding)

BEST ACTRESS IN A SHORT FILM
Mela Hudson (Split Costs)
Janel Tanna (Sienna's Choice)
Reiko Aylesworth (Muscle) 
Maria Ruiz (Another Love) 

WINNER
Reiko Aylesworth (Muscle)


BEST ACTOR IN A SHORT FILM
Towns W. Sanford (Magical Mystical Cure) 
NIgel Barber (Another Love)
John Anthony Williams (Moves we Make)
Josh Stewart (Eleven) 

WINNER
Josh Stewart (Eleven) 

BEST DOCUMENTARY SHORT FILM
Voices of Grief, Honoring The Sacred Journey
Curtain of Secrecy
The Last Tear
Red Ochre - the Last Guards of the Holy Fire

WINNER
Red Ochre - the Last Guards of the Holy Fire

BEST DOCUMENTARY FEATURE FILM
Since: The Bombing of Pan Am Flight 103
American Highpoints
Grado Mission
Saving Jamaica Bay 

WINNER
Grado Mission

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A FEATURE FILM
Amber Rose (What Happened last Night) 
Cecilia Youkhana (Runners) 
Anna Fagan (Lotus Eye)
Anna Rizzo (Permanent)

WINNER
Amber Rose (What Happened last Night) 

BEST SUPPORTING ACTOR IN A FEATURE FILM
Byron Mann (Jasmine)
David Graziano (Trinity) 
Benjamin Jones (Permanent)
Kevin Moccia (Snitches) 

WINNER
Benjamin Jones (Permanent)

BEST ANIMATED FILM
Player 2
Beyond
Sisters 
Paper Moments

WINNER
Beyond 

BEST ACTRESS IN A FEATURE FILM
Lacy Marie Meyer (Second Chance) 
Chloe Ng (According To Ben Adams)
Eugenia Yuan (Jasmine)
Karen Camille Simpson (Saving Dreams)

WINNER
Lacy Marie Meyer (Second Chance) 

BEST ACTOR IN A FEATURE FILM
Alex Rocco (Scammerhead)
Daniel O'Shea (Snitches)
Sean Carmichael (Trinity) 
Daniel Schepisi’ (According to Ben Adams)

WINNER
Alex Rocco (Scammerhead)

BEST ENSEMBLE CAST
Permanent
Sienna's Choice 
What Happened last Night
Runners
Unimaginable

WINNER
What Happened last Night

BEST HUDSON VALLEY FILM
Organs of Opportunity
Since: The Bombing of Pan Am Flight 103
Extra School
Eye into the Future: A Look Into Genetic Disease

WINNER
Since: The Bombing of Pan Am Flight 103

BEST CINEMATOGRAPHY 
Second Chance
Jasmine 
Moves We Make
Runners 

WINNER
Runners 

BEST DIRECTOR IN A SHORT FILM

Monda Raquel Webb
(Zoo (Volkerschau)
Melanie Star Scot
(Sangria Lift)
Ehsan Mollazadeh
(Return) 
Scott Simonsen
(Situational)

WINNER
Monda Raquel Webb
(Zoo (Volkerschau)

BEST SHORT FILM

Magical Mystery Cure
Sienna's Choice 
Eleven
Another Love

WINNER
Eleven 

BEST DIRECTOR IN A FEATURE FILM

Candice T. Cain
(What Happened Last Night)
Carlos Cardona
(Second Chance) 
John Mosetich
(Permanent)
Dan Zukovic
(Scammerhead)

WINNER
Carlos Cardona
(Second Chance)

Best Picture 
Second Chance
Permanent
Snitches 
Trinity

WINNER
Permanent

BEST HUDSON VALLEY PREMIERE 

WINNER
Attempt to Rise

AUDIENCE CHOICE

WINNER

What Happened Last Night.

Town of Monroe Arts and Civic Center

Last Year 2015

Welcome!